Na svých cestách po Thajsku jsem zjistil jak je možné, že se i lidé, kteří mnohdy málem nemají střechu nad hlavou, dokáží neustále usmívat. Jak je možné, že ani neskutečné monzunové přívalové deště, ani šílené horko a sucho během období sucha, způsobující hojné požáry lesů i polí s úrodou, jim úsměv z tváře nesmaže. Žijí totiž opravdu jeden pro druhého. Jsou neuvěřitelně pohostinní. A jejich kuchyně je jednoduše dokonalá 🙂
Odvažte se vyzkoušet nové ingredience a chutě a já vám garantuji, že jim nakonec propadnete, tak jako jsem jim propadl já.
Doporučujeme tyto knihy o Asijské kuchyni
Salát ze zelené papáji (Som Tum)
Thajská kuchyně je definována snoubením, pro nás Středoevropany, poněkud nezvyklé kombinace chutí. Rybí omáčky, svěže kyselé chuti limetky, ostrého chilli a sladké chuti cukru. Som Tum, tedy salát ze zelené papáji, je ideálním příkladem propojení těchto chutí a zároveň jedním z nejjednodušších thajských lehkých jídel. Při mých cestách po Thajsku mi samotnému chvíli trvalo, než jsem si na chuť salátu zvykl, ovšem teď bych se po něm v parných letních dnech mohl „utlouct“. Jídlo je to skutečně lehké, neuvěřitelně osvěžující a chilli, ač to tak na první pohled nevypadá, ve výsledku velmi efektivně zmenší pocit horka. Tak se pojďme podívat, jak na to.
Ingredience (4 porce)
- 1 středně velká zelená papája
- 1 oloupaný stroužek česneku
- 1 polévková lžíce pražených arašídů
- 2 chilli papričky, nasekané nadrobno
- 1 čajová lžička třtinového cukru
- ½ čajové lžičky soli
- 1 polévková lžíce sušených krevet
- 2 polévkové lžíce limetkové šťávy
- 2 polévkové lžíce rybí omáčky (Nam Pla)
- 1 velké rajče, nahrubo nakrájené
- 1 fazolový lusk, nakrájený na větší kousky
- Několik listů hlávkového salátu na servírování
Postup
Thajci pro přípravu tohoto salátu používají speciální hmoždíř s velkou dřevěnou palicí. Lehkým rozdrcením všech ingrediencí společně pomůže lépe uvolnit a propojit jednotlivé chutě. Domácí alternativou může být klasický hmoždíř, nebo jednoduché prohnětení salátu v závěru rukama.
- V hmoždíři (eventuálně ručním mixérem) zpracujeme společně česnek, arašídy, chilli papričky, cukr, sůl a krevety tak, aby vytvořily pastu. Tu přesuneme do větší mísy a smícháme s limetkovou šťávou a rybí polévkou. Kousky rajčete a fazolových lusků lehce rozdrtíme, přidáme do mísy a zlehka promícháme.
- Papáju oloupeme a nastrouháme nahrubo, tak aby vznikly nudličky. Semínka nepoužíváme.
- Nudličky papáji přidáme do mísy k ostatním ingrediencím a důkladně promícháme.
- Před podáváním necháme ideálně 1 hodinu odstát v lednici.
Servírujeme na lůžko z listů hlávkového salátu.
Thajská sladká rýže s mangem (Khao Neeo Mamuang)
Jednoduše – nejlepší dezert na světě. Přes to, že před cestou do Thajska bych přísahal, že neexistuje lepší dezert, než pravý Sachertorte, tento thajský zázrak mě vyvedl z omylu. A navíc je mnohem zdravější, než většina evropských dezertů, plných tučných krémů a přemíry cukru.
Ingredience (2 porce)
- 1 hrnek krátkozrnné bílé rýže
- 1 hrnek kokosového mléka
- 2 polévkové lžíce cukru
- 2 špetky soli
- 2 manga
Postup
Pro tento recept je důležitá jiná příprava rýže, než na jakou jsme zvyklí. Rýže musí být velmi lepivá, čehož dosáhneme následujícím způsobem.
- Rýži namočíme alespoň na hodinu, ideálně přes noc, do vlažné vody. Po namočení rýži nevaříme ve vodě, nýbrž na páře. Do napařovacího hrnce dáme vodu a přes horní část natáhneme kus látky, do které vylijeme namočenou rýži. Zakryjeme poklicí a umístíme na středně silný plamen. Po dvaceti minutách by měla být rýže téměř průhledná. Tak poznáme, že je hotová.
- Kokosové mléko nalejeme do hrnce a přivedeme k varu. Mléko by mělo spíše jen lehce probublávat, silný var není to, co chceme. Vmícháme cukr a sůl a odstavíme z žáru.
- ¾ uvařeného kokosového mléka opatrně vmícháme do lepivé rýže a necháme společně alespoň deset minut odstát.
Při podávání naklademe plátky čerstvého manga na porci lepivé rýže a celé přelejeme zbývajícím kokosovým mlékem.