Jak správně založit kompost?

S příchodem jara a začátkem zahrádkářské sezóny je čas přivést vaši zahradu opět k životu a nachystat záhony na novou výsadbu. Vytvořte si to nejvýkonnější palivo pro vaši zahradu, které můžete použít kdykoliv bude potřeba. 

Stačí seskupit organický odpad a nechat přírodu nějakou chvilku pracovat. Odměnou vám bude jedinečné přírodní hnojivo, které budou milovat všechny rostliny v květináčích a záhonech, ale i stromy nebo trávník na vaší zahradě. Kromě přihnojení květin, zeleniny nebo trávníku, je možné použít kompost jako základ pro bylinkovou zahrádku. Díky kompostu navíc dochází ke zlepšení vlastností půdy a současně do ní navracíte potřebné živiny.

Kompost jako základ pro bylinkovou zahrádku

Kompostování na volné hromadě nebo v kompostéru? 

Existují dva typy kompostování – kompostování na volné hromadě a kompostování v kompostéru. Oba způsoby mají kompostování mají své výhody i nevýhody. Záleží tedy především na vašich preferencích a volném prostoru pro kompostování.

Kompostování v kompostéru

Mezi hlavní výhody kompostování v kompostéru patří fakt, že se jedná o výrazně čistší proces, než je kompostování na volné hromadě. Kompostér pomáhá udržet kompostovaný materiál na jednom místě, díky čemuž se právě snáze udržuje čistota. Dost často se jedná i o prostorově méně náročnější řešení, což je výhoda pro lidi s omezeným prostorem. Některé modely kompostérů mají více komor, což umožňuje jednodušší rotaci materiálu a zároveň zvyšuje rychlost rozkladu. Jedinou případnou nevýhodou kompostování v kompostéru může být pořizovací cena tohoto zařízení. 

Kompostování na volné hromadě

Vytvoření „volné” hromady je podstatně levnější než koupě kompostéru. Výhodou je i fakt, že vzhledem k velikosti tohoto kompostu, do něj můžete vkládat větší kusy materiálu, což může zvýšit rychlost rozkladu. Nevýhodou tohoto typu kompostování je fakt, že se jedná o méně čistou cestu, než je kompostování v kompostéru. Kompost na volné hromadě bývá navíc výrazně cítit, což se nemusí líbit vašim sousedům. Volná hromada také zabírá daleko více místa než kompostér.

Co je to vlastně kompostér a kam ho umístit?

Kompostér je v podstatě taková „kouzelná krabička” z recyklovaného plastu, dřeva nebo plechu, která slouží k přírodnímu zpracování organických odpadů a vytváření kompostu. je o výběr kompostéru, nabídka je dnes více než široká. Z materiálů vede především plast, dřevo nebo pozinkovaný plech. Větší dřevěné kompostéry jsou určené na prostorné zahrady. Pro malé zahrádky se nejvíce hodí kompostéry o objemu asi 400 až 600 litrů. Menší plastový kompostér je pak ideální na dvorek i balkon.

Pokud jde o stanoviště kompostéru, to by mělo být umístěno na místě, které je chráněno před přímým slunečním zářením, prudkým deštěm a silným větrem. Kompostér by nikdy neměl být vystaven celodennímu přímému slunci, aby se kompost zbytečně nepřehříval a nevysušoval. Zároveň by měl mít přímý kontakt se zemí, aby do něj měly volný přístup žížaly a další mikroorganismy, které pomáhají s rozkladem materiálu.

Jak založit kompost

Kompost můžete založit kdykoliv během roku, pokud máte dostatečné množství vhodného materiálu. Nicméně nejvhodnější doba pro jeho založení je na jaře, kdy se zvyšuje teplota a aktivita mikroorganismů v půdě. To umožňuje rychlejší rozklad organického materiálu. Vhodným obdobím je také podzim, kdy máme k dispozici největší množství organického odpadu ze zahrady.

Založení kompostu krok za krokem

  1. Vyberte vhodné místo, které je dobře přístupné, chráněné před větrem i sluncem, a kde se vám bude snadno přidávat nový materiál do kompostu. Na místě, na kterém bude kompostér umístěn, vykopejte na ploše o velikosti a rozměrech kompostu 15 cm zeminy a položte na něj drenáž. V případě jílovité zeminy se jedná o vrstvu písku, naopak u písčité půdy půjde o vrstvu jílovité zeminy.
  2. Zvolte si vhodnou nádobu – kompostér. Ten si můžete vyrobit nebo zakoupit. Existuje mnoho různých typů a velikostí kompostérů, od jednoduchých pytlů přes otevřené nádrže až po složité kontejnery s uzávěrem a ventilací.
  3. Použijte žádoucí materiál ke kompostování. Řeč je o organickém materiálu, jako jsou listy, tráva, větve, zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, skořápky, apod.
  4. Materiál rozložte po vrstvách do kompostéru. Doporučuje se začít s vrstvou zdroje uhlíku, jako jsou suché listy a větve. Následující vrstva by měla být zdrojem dusíku. Použijte tedy zbytky ovoce a zeleniny, zelené rostliny. Tyto vrstvy střídavě opakujte.
  5. Dejte pozor na poměr uhlíku a dusíku, který by měl být v poměru 2:1 pro uhlík. Zjednodušeně řečeno to znamená, že na 2 až 3 díly hnědého materiálu přidejte 1 díl zeleného.
  6. Udržujte správnou vlhkost, aby mohly mikroorganismy správně rozkládat použitý organický materiál.
  7. Kompostovaný materiál pravidelně otáčejte, aby se zajistilo jeho rovnoměrné rozkládání.
  8. Pokračujte s přidáváním materiálu do kompostéru a jeho promícháváním, dokud se kompost nevytvoří. Vždy vyčkejte na dokončení procesu. Kompostování může trvat několik týdnů až měsíců. Vždy v závislosti na množství i typu materiálu.

Co do kompostu patří a co naopak ne?

Správně fungující kompost není jen hromada ledajakých organických zbytků. Naopak. Kompost má pevný řád.

A co vše lze kompostovat? Na kompost patří v podstatě všechny organické zbytky rostlinného původu:

  • veškeré slupky od ovoce a zeleniny,
  • zahradní odpad – posekaná tráva a listí, odřezky z keřů a stromů, sláma, seno, třísky, piliny,
  • kávová sedlina a čajové zbytky,
  • skořápky z ořechů,
  • skořápky od vajec,
  • trus hospodářských zvířat,
  • dřevěný popel
  • nebo dobře rozložitelný papír – novinový papír, papírové utěrky.

Co naopak do kompostu nepatří?

  • Plevele a rostliny napadené škůdci a chorobami,
  • slupky z tropického ovoce a pecky, 
  • materiály živočišného původu – maso, kosti a mléčné výrobky,
  • kameny nebo stavební suť, 
  • popel z uhlí a cigaret, 
  • plasty, porcelán, kovy a různé nerozložitelné materiály, 
  • chemikálie, léky nebo barvy,
  • trus psů a koček.

Vyplatí se kompostovat?

Ano, kompostování se rozhodně vyplatí. Díky kompostováním můžete snížit podstatně velké množství odpadu, které vaše domácnost vyprodukuje. Snižujete tak i množství odpadu, které končí na skládkách a má podíl na vzniku skleníkových plynů. To znamená, že kompostováním výrazně přispíváte k ochraně životního prostředí. Pokud tedy kokejtujete s bezodpadovým stylem života, je kompostování přesně pro vás. Pamatujte, že zero waste začíná doma.

Používáním kompostu také snižujete náklady na hnojení zahrady nebo záhonů. Kompost je navíc podstatně šetrnější k půdě, než komerční hnojiva. Zároveň zvyšuje obsah organických látek v půdě, což vede ke zlepšení její struktury a podpoře růstu rostlin. Kompostováním pomáháte podpořit místní ekosystémy, jelikož vytváříte přirozené prostředí pro mikroorganismy a hmyz.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Plavecké ucho vs. zánět středního ucha: Jak rozpoznat a léčit tyto nepříjemné nemoci?
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Plavecké ucho vs. zánět středního ucha: Jak rozpoznat a léčit tyto nepříjemné nemoci?
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?