Jolanu Janišovou jsem zatím neměla čest osobně poznat, ale těším se, že k tomu třeba jednou dojde. Jolana napsala knížku Jídla Světla (aktuálně vyšlo 2. vydání), pořádá besedy, na svém webu publikuje zdravé a chutné recepty.
Knížku jsem dostala při náhodném setkání od Michala Duška a jsem mu za to moc vděčná. Přečtěte si, jak Jolana vnímá zdravé jídlo, co je Jól nebo proč a jak musíme změnit stravování. Knížku od Jolany Janišové doporučuji do každé kuchyně.
Jak jste jedla v dětství a během dospívání? Jedla jste Vy sama vždy zdravě?
Vždy jsem byla dobrý jedlík. Celá léta jsem myslela, co se týče jídla, že se mám skvěle… V řeznické rodině a na vesnici jsem měla vždy bohatý výběr masa. Chovali jsme ročně dvě prasata, několik králíků, kachen a kuřat.
Na snídani jsem mívala klobásy, jitrničky, nebo paštiku. Na oběd nejčastěji řízky, pečené vepřové, kachnu, kuře či králíka. Po obědě jako „zákusek“ studený řízek… Na večeři tataráček, tlačenku nebo chléb se sádlem či škvarkovou vynikající pomazánku. Taťka, otčím i oba dědové vždy byli toho názoru, že nejdůležitější je mít k jídlu maso v jakékoliv podobě. To nám zajistí sílu a vysněné zdraví!
A tak léta ubíhala a já si nevšímala, že naše rodina je stále více nemocná. Muži v bolestech umírali okolo šedesátky a ženy měly vleklé opakující se zdravotní bolestivé problémy včetně mě. V té době jsem si neuvědomovala, že tato strava byla a je příčinou našich zdravotních potíží.
Zajímavé. Jak a kdy Vás napadlo napsat knížku Jídla Světla? Jaká byla Vaše prvotní motivace? Prozření?
Prvotní motivací byli mí přátelé a známí, kteří byli fascinováni mou pozitivní zdravotní životní změnou a mými jídly tak, že mě k tomu přemlouvali celé dva roky. Já jim to nakonec slíbila a to i přesto, že jsem nevěděla spoustu věcí.
Vše pro mě bylo tolik nové…, nikdy by mě ani ve snu nenapadlo napsat knihu Jídla Světla. Také jsem si neuvědomovala kolik je s tím spojeno profesí, učení, času a vůbec celkové práce.
Proč je název knížky Jídla Světla a v knížce používáte Jól? Jak to vzniklo?
Jídla Světla – tento název mé knihy mi přišel ve snu nad ránem. My lidé jsme světelné bytosti, a proto potřebujeme do těla dostávat světelnou energetickou stravu. Mezi námi a přirozeným chemicky nezatíženým jídlem vzniká informačně-energetická vzájemná výměna, jejímž důsledkem je „naladění“ stejných nebo velmi podobných frekvencí, čímž vznikne harmonie při konzumaci, která se velmi výrazně podílí na našem zdraví a vitalitu.
Jól je můj nový termín, kterým specifikuji kvalitu a účinnost poživatin/jídel především rostlinného původu bez uměle přidaných chemických přísad a chemického zpracování, které příznivě ovlivňují fyziologické, imunologické nebo metabolické účinky, mající ozdravující nebo preventivní účinky na fyzickou, fyziologickou, psychickou a energetickou rovnováhu člověka či zvířete.
Jak vzniklo toto slovo?
Slovem lék bylo z hlediska historického po mnoho lidských generací označován „medikament“, který podporoval vitalitu a pomáhal především fyzickému tělu proti nemocím a jiným potížím člověka či zvířete.
Význam slova byl spíše obecnější a slovo zažité.
Legislativně se v ČR ve 2. tisíciletí zakázalo používat označení slovem „lék“ pro potraviny, rostliny, výtažky a jiné necertifikované „produkty“, byť měly prokazatelné léty i staletími prokázané ozdravné účinky. Proto vám předkládám nové české slovo – jól, které můžete s láskou používat včetně jejího znaku, dle definice a obrázku viz:
V čem je Vaše kuchařka jiná než jiné zdravé kuchařky?
Má duchovní přesah a neobyčejnou denní inspiraci, prostor pro osobní transformaci, trvalou změnu a následnou možnost rodinného sdílení.
Předávám tímto komplexní důležité informace přesahující běžné rady pro ty, kteří se rozhodli zdravě žít. Rady pro čtenáře, kteří jsou ochotni začít dělat postupné změny ve svých stravovacích zvycích, návycích ve svém životě, které přirozeně vedou k harmonickému a šťastnému bytí.
Neteoretizuji – všechny uvedené systémy jsem sama vyzkoušela v praxi, svůj zdravotní stav si nechala vždy změřit na biorezonančních přístrojích jako je BICOM OPTIMA, Sensitiv Imago 500, kvantový Oberon, Salvia, EAV Vollův přístroj, DiaDENS-PK.
Tak k těmto měřením bych se ráda vrátila někdy později, zní to tajemně 😉. Jak velkou roli hraje stravování na naše zdraví? Máte ve svém okolí špatné a dobré příklady?
Zcela zásadní. Když změníte stravování dle Jídla Světla, pak se můžete těšit i postupné změně svého myšlení. Chmury v životě se začnou rozplývat, začnete se radovat, budete mít více energie a vaše zdraví a celková vitalita bude kvést. Získáte zdravý životní postoj, který vám pomůže zvládat veškeré překážky s nadhledem.
„Každý, kdo se bude stravovat na základě knihy „Jídla Světla“, si může prodloužit život o 15 až 30 let.“
doc. Mgr. Anatoliy Vasylchuk, CSc.
lékař eniopsycholog
Co děláme obecně ve stravování špatně? Vím, že toho bude hodně, ale takový základ, který podceňujeme? Co nutně musíme změnit?
- Přestaňme se dívat na jídlo jako na škůdce nebo svého nepřítele ❤️
- Přestaňme počítat kalorie a vyhněme se i jiným blábolům ❤️
- Jezme jen přírodní jídlo a udělejme si z něj spojence při budování své ideální hmotnosti i zdraví ❤️
- Přijímejme denně minimálně 150 g ovoce a 350 g zeleniny ❤️
- Konzumujme pouze správné tuky ❤️
- Vytvořme a udržujme si v těle správné vnitřní prostředí pH 7,2 – 7,4 ❤️
- Jezme maximálně tři jídla denně, jen tak podpoříme svůj funkční metabolismus ❤️
- Dodržujme pauzy mezi jídly cca 5 hodin ❤️
- Nepopojídejme mezi jídly ❤️
- V průběhu jídla nikdy nepijme ani bezprostředně po něm ❤️
- Nepijme nikdy chlazené nápoje ❤️
- Vždy se najezme do sytosti a nikdy se nepřejídejme ❤️
- Vychutnávejme si své jídlo vždy s láskou a bez výčitek ❤️
- Vnímejme se správně a rozlišujme, co nám dělá dobře a co ne ❤️
Které potraviny ze svého jídelníčku bychom měli vynechat a které naopak nesmíme?
Měli bychom se naciťovat, co nám dělá dobře, v jakých kombinacích a v jakých časech a na tomto základě si vytvářet svůj systém stravování.
Měli bychom chápat principy stravování podle svého „Jedinečného“ biorytmu s ohledem na roční období v prostředí, kde žijeme a tvoříme.
Nejsem zastáncem ortodoxních směrů ani dogmat. Život je o pohybu – o optimálním rytmu v optimálním čase každého jedince. Připouštím, že to co mi dělá dnes dobře, může být zítra jinak.
Proto můj styl stravování je pro vás pouze inspirací. Vařím bez bílých „jedů“, bez bílé mouky/lepku, jedlé kamenné soli, cukru, tukových plastů, glutamátů a jiných chemických přísad.
Vyhýbám se kravskému mléku a teplomilnému masu. Vždy si ověřuji také zdroj potravin a podle svého vědomí a svědomí se rozhoduji co koupím a jak je zpracuji. Mnoho si můžu na základě znalostí ovlivnit.
Kterou potravinu máte nejraději?
Jedlou sodu, která je úžasnou nepostradatelnou živinou pro náš organismus. Levná jedlá soda nám pomůže zmírnit či zbavit se spoustu „civilizačních“ chorob – zánětů, plísní, osteoporózu, dnu, nadváhu, pročistí lymfu, výrazně uleví kloubním bolestem, zmírní chronickou únavu, pálení žáhy, paradentózu, zácpu a jiné střevní problémy, vředy, migrény, parazitální zátěže, deprese a další…
Jejichž výčet je uveden v knihách Dr. Marka Sircuse a kosmického lékaře, pana profesora Ivana Pavloviče Něumyvakina.
Jak se díváte na různé typy stravování – vegetariánství, raw strava, veganství, makrobiotika, paleo…? Myslím, že je toho strašně moc a že můžeme být zmatení.
Vedu lidi k naciťování se. To je v našem životě primární. Uvnitř sebe nalezneme veškeré odpovědi na své otázky bez ohledu na naše vzdělání a dokonce i dosavadní zkušenosti. Vedu lidi k osvobození se od všech závislostí. Chce to jen mít trpělivost, vytrvalost a selský rozum.
Nedávno mi odešel tatínek a myslím, že částečně za to mohla nevhodná strava. Myslíte, že se potravinářské firmy budou postupně více snažit vyrábět kvalitnější potraviny a více informovat? Nebo k tomu nikdy nebudou mít důvod? Nemluvím teď o lokálních firmách, ale o mezinárodních gigantech.
Také jsem přišla o tatínka, který do posledního dne na této Zemi nebyl ochoten změnit své nezdravé návyky. A k vůli mým zdravým návykům se mi občas i vysmíval. Umřel a já jeho rozhodnutí s láskou přijala. Každý z nás máme zodpovědnost za svůj život.
Potravinářské firmy? Na rovinu. A jaký by k tomu měly důvod? Žijeme „zatím“ ve spotřebním hmotném světě kde farmaceutický průmysl je propojen se zdravotnictvím a potravinovými řetězci a jejich zájem je primárně hmotný. Je to precizně vytvořená finanční pavučina, která je pěkně vrstvená.
Většina reklam a propagací je vytvářena lstivě pro oko naivního a nevzdělaného diváka, který sedne na lep. Úspěšnost je předem precizně spočítána. Proč to tak je? Jednoduše proto, že to „zatím“ dovolujeme. Až bude na světě více vědomých/zdravě myslících a konajících lidí, bude i svět docela jiný.
Myslíte si, že se zlepšuje obecné povědomí o tom, proč je důležité to, co jíme a jaký to má vliv na zdraví?
Ano, chvála Pánu Bohu. Denně se modlím, aby nás bylo více a více…
V jednom rozhovoru jste řekla, že nemáte chutě, protože se správně stravujete. Kromě toho máte také informace. Máte nápad, jak si s dnešním světem mají vypořádat děti? Ty ve věku, kdy už jim rodiče vše nemohou zakázat či doporučit, přesto se jejich konání může odvíjet pouze na základě chutí?
Dnešní děti, vnoučata a pravnoučata jsou našim zrcadlem. Každý může ve vteřině učinit správné rozhodnutí, které ovlivní potažmo celou rodinu i celé lidstvo.
Na každém z nás záleží víc, než si myslíme. Pokud bude člověk žít stále ve lži, bude vše pro něj i jeho rodinu stále horší.
Pokud začne žít pravdu, začne se uzdravovat sám, začne uzdravovat svou rodinu a takto přispěje k uzdravení tolik „zatím“ nemocného lidstva, neb jsme odjakživa všichni lidé propojeni kolektivním vědomím.
Myslíte si, že když budou lidé jíst zdravěji, bude i jejich chování „více zdravé“?
Ano, jsem si tím jista.
Jolano, upřímně děkuji za rozhovor a informace ✌️