Vlasy jsou často tím prvním, co nás na někom zaujme. Bohužel ne každý má štěstí na hustou a krásnou vlasovou pokrývku. Mnoho lidí se trápí nejen kvalitou svých vlasů, ale také tím, že jim nadměrně padají. Hodně můžeme ovlivnit tím, jak o sebe i své vlasy budeme pečovat.
Kolik má člověk vlasů?
Průměrný člověk nosí na hlavě kolem 100 tisíc vlasů, respektive vlasových folikulů, ale během jeho života jejich počet kolísá. Nicméně slečna s hřívou jako z reklamy na šampon na tom bude s množstvím vlasů o dost lépe než pán s hodně vysokým čelem. To, kolik vlasů máme, ovlivňují nejen genetické předpoklady, ale také náš aktuální zdravotní i psychický stav a také způsob, jakým o ně pečujeme.
Jak nám rostou vlasy a jaké má růst vlasů fáze
Také rychlost růstu vlasů je daná geneticky a ovlivněna celkovou tělesnou kondicí. Za jeden rok vyrostou vlasy v průměru o 15 centimetrů, což představuje kolem 0,4 mm za jediný den a zhruba o něco více než 1 centimetr za měsíc.
Se vzrůstajícím věkem se však rychlost, s jakou se vlasy prodlužují, naopak klesá. Mění se postupně i jejich kvalita. Vlasy se nám postupně během života obměňují, staré vypadávají a nahrazují je vlasy nové. Proces růstu a vývoje vlasů se nazývá vlasový cyklus a skládá se ze tří různých fází, které se neustále opakují.
Annagenní fáze
Jde o nejdelší fázi vlasového cyklu, která trvá od jednoho do šesti let. V anagenní fázi se obvykle právě nachází kolem 85 % všech vlasů. Podle toho, kolik a jakých buněk máme ve vlasové cibulce, je dána kvalita nejen vlasových folikulů, ale i samotných vlasů. A právě v anagenní fázi díky aktivitě buněk ve vlasové cibulce vlasy rostou.
Katagenní fáze
Podstatně kratší je katagenní fáze, trvá jen dva až tři týdny. Jde o fázi regrese, tedy ústupu, a degenerace vlasu. Vlasová cibulka už není aktivní, vlas dále neroste. V této fázi je vždy kolem 5 % vlasů.
Telogenní fáze
Třetí a poslední fází vlasového cyklu je fáze telogenní, v níž se nachází zbylá desetina vlasů. Jedná se o období zhruba dvou až tří měsíců, kdy vlasy vypadávají, protože je nahradí nově vytvořené vlasy, které vzniknou v nové anagenní fázi, kterou se odstartuje další vlasový cyklus.
Co ovlivňuje růst, kvalitu, ale i vypadávání vlasů?
To, co jsme dostali do genetické výbavy po předcích, ovlivnit nemůžeme, ale lze ovlivnit jiné faktory, které jsou pro růst vlasů zásadní.
Životospráva
Ne vždy to slyšíme rádi, ale za hodně negativních projevů našeho těla si můžeme sami díky špatné životosprávě. A to platí také pro růst vlasů. Důležité je začít už u jídelníčku. Vlasy potřebují kvalitní bílkoviny a tuky. Dopřejte si například maso, ryby, vajíčka, ale také jogurty. Jako tuky jsou vhodné rostlinné oleje, ořechy a semena. Tuky potřebujete také pro rozpuštění některých vitamínů, proto je nevynechávejte.
Strava by ale měla být také dostatečně bohatá na vitamíny a minerály. Zásadní je hlavně příjem vitamínu B7 (biotinu), který získáme z hovězího masa, ořechů, žloutků a kvasnic. Dále potřebujete adekvátní příjem vitamínu A, který najdeme například v rybách, živočišných tucích, játrech. Můžeme ho získat také přeměnou beta-karotenu, který se vyskytujeme hlavně v zelenině.
Samozřejmě nesmí chybět ani vitamín C, který najdeme v ovoci a zelenině, a vitamín B3 (niacin), který je také v rybách, mase a arašídech. Tvorbu kolagenu, který je pro správnou funkci vlasových folikulů zásadní, podněcuje vitamín E. Ten získáte z ořechů, rostlinných olejů a také z obilných klíčků.
Z minerálů vlasy potřebují nejvíce železo a zinek. Železo je v bílcích, v mase, rybách a mořských plodech, dále v luštěninách, listové zelenině, ořeších a semínkách. Zinek je rovněž v červeném mase, luštěninách, semenech a v cereáliích.
Vlasy a léčba nemocí
Pozor také na předepsané léky. U některých vážných chorob vám může hrozit ztráta vlasů třeba v důsledku silné léčby, například chemoterapie u nádorových onemocnění, ale negativně mohou na padání vlasů působit i léky, které užíváme dlouhodobě. Patří k nim třeba léky na ředění krve a na snížení hladiny cholesterolu. Někdy ale stačí vyměnit léky za jiné s podobným účinkem, ale odlišným složením. Poraďte se ale vždy prvně se svým ošetřujícím lékařem. Nikdy si sami nevysazujte léky, které jste dostali předepsány.
Hormonální hladina
Také rovnováha hormonů je zásadní pro vlasový cyklus. Ve chvíli, kdy se hladina hormonů nějak vychýlí, mohou vlasy začít vypadávat více než je běžné. Týká se to například těhotných žen, případně žen po porodu. Časté je také padání vlasů po vysazení antikoncepce.
Typická mužská alopecie pak vzniká právě jako kombinace genetických faktorů a citlivosti vlasových folikul na hormon dihydrotestosteron. Při její léčbě se využívá právě omezení přeměny hormonu testosteronu na dihydrotestosteron.
Obecně je pro hormonální rovnováhu důležitý dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Když spíme málo, naše tělo produkuje méně melatoninu, což je hormon, který vedle spánku ovlivňuje také růst vlasů.
Péče o vlasy
V první řadě si dávejte pozor na nevhodné vlasové přípravky, zejména na nešetrné barvení a tepelnou úpravu účesů. Vybírejte si jen skutečně kvalitní vlasovou kosmetiku. Zvolte si tu, která odpovídá vašemu typu vlasů. Pokud si nejste jisti, poraďte se s kadeřníkem.
Překvapivě se nemá přehánět mytí vlasů – v žádném případě si vlasy nemyjte denně. Nepoužívejte příliš mnoho šamponu, méně je někdy více. Dobré není ani používání příliš teplé vody. Preferujte vlažnou a poslední spláchnutí co nejchladnější vodou.
Pokud můžete, barvení přenechte profesionálům v kadeřnickém salonu. Kulma, žehlička i fén mohou vlasy poškodit, doporučují se proto vhodné ochranné přípravky. Používejte kvalitní kartáče a konečky si nechávejte pravidelně zastřihovat. U dlouhých vlasů není vhodné přílišné utahování vlasů do culíků, copů či drdolů každý den. Růst vlasů lze podpořit vlasovým sérem či tonikem, velmi oblíbené jsou přípravky na bázi kofeinu.
Stres
Vedle zmíněného dostatku spánku můžete stres potlačit také vhodným pohybem na čerstvém vzduchu, například procházkami, nebo meditačními technikami. Pokud stres způsobuje nějaký vztahový či pracovní problém, může pomoci i psychoterapie, případně změna vaší životní situace.
Doplňky stravy, které mohou pomoci
Ideální jsou ty živiny, které přijímáte běžně v potravě, ale můžeme využít i doplňky, zvlášť ve chvíli, kdy máte s vlasy nějaký problém. Existují speciální vlasové doplňky, které obsahují více potřebných látek v jednom. Koupit lze ale i jednotlivé vitamíny a minerály, o nichž jsme psali výše.
V zásadě ale vždy potřebujete vědět, čeho přijímáte málo. Nejjednodušší je si projít, zda jíte dost potravin bohatých na zmíněné vitamíny a minerály. Pokud chcete přesnější přehled, můžete si nechat udělat testy hladin v krvi. V případě, že ale nepomáhá ani kvalitní kosmetika, ani vyvážená strava doplněná vhodnými výživovými přípravky, nebojte se poradit s dermatologem. Někdy mohou být problémy s vlasy i symptomem něčeho vážnějšího.