Ovládáte umění odpočívat? Zkuste výtvarné kurzy

Když jsem byla malá, chodila jsem na výtvarku. Pamatuju se, že mě malování, kreslení tuží nebo rytí do lina hodně bavilo. Au, při vzpomínce na linoryt jsem si připomněla i štiplavou bolest při zranění ruky. Nešikovnost při práci s ostrými nástroji mi zůstala do dneška. Stejně jako touha vrátit se do uměleckého kroužku. Vedl ho shrbený vousatý pán. V mých dětských očích to byl opravdový umělec. Vrátit se „tam“ zatím nemohu. Ne teď, když mě za každou nohu drží jedno malé dítě. Tak aspoň tvoříme s nimi.

Když jsem potkala Zuzku Klápšťovou, všechno jsem si připomněla. A poprosila ji, aby pověděla o kurzech, které vede a o pozitivním vlivu umění na naše zdraví. Tak ať máme všichni tuhý kořínek!

Zdraví vás Zuzka 🙂

Jste unaveni a máte pocit, že  tento den nemůžete již nic? Na malou chvilku se posaďte a čtěte následujících pár vět.  Možná se vám pak stane, že budete obcházet své křeslo obloukem. Seberete poslední zbytky sil a vůle a… začnete třeba malovat.

Jak si co nejlépe odpočinout?

Není tajemstvím, že odpočinek je součástí naší psychohygieny. Pokud do svého života vědomě pravidelně zařadíte  posezení s přáteli, četbu knihy, procházku přírodou a již zmiňovanou relaxační aktivitu, pak lépe odoláte stresu. Lépe se vyrovnáte  s obtížemi, s konflikty, s něčím neznámým, či nepohodlným. Vyberte si sport, tanec, umění a jděte do toho, ze všech svých posledních sil. Nevymlouvejte se před sebou, že na to nemáte čas. Uvidíte, že téměř vždy dojde k tomu, že vás tato aktivita nabije novou energií. Toto většina z nás již někde slyšela, ale… Až přijde okamžik, kdy si řeknete dost. Musím se sebou něco udělat. Musím si dobít baterky, ale jak?

Změňte prostředí a vystřídejte činnosti. Když pracujete přes den manuálně, odpočinete si nejvíce při duševní práci. Pracujete duševně? Odpočiňte si při manuální práci. Nejvhodnější čas k aktivnímu odpočinku je večer před spaním. U aktivní relaxace regenerujete své síly kvalitněji. To je jen na okraj několik důležitých zásad, aby váš volný čas mohl být nazván odpočinkem.

Na počátku přemýšlejte jaký typ aktivity, by vám přinesl to největší uspokojení a relaxaci. A tím ten nejlepší možný odpočinek.  Já bych zvolila výtvarné umění. Pracujete –li duševně pak vás manuální výtvarná práce vyvede z kolotoče všedního dne. Pracujete –li manuálně, tak vám stejnou službu poskytnou vaše tvůrčí představy. Výtvarné tvoření nabízí práci duševní i manuální. Balení 2v1 se vám zde podává na stříbrném podnosu. Tak si nabídněte. Budete přítomni pouze tady a teď, na nic jiného nebude prostor a čas. Rozhodnete-li se při tvoření nechat směrovat, bude to jen ku prospěchu věci. Vyhledáte-li výtvarný kurz, zjistíte, že čas zde běží mnohem rychleji, než jinde. Na konci každé lekce se budete divit, co vám to vlastně vzniklo pod rukama a proč už máte jít domů. Zjistíte, že jste si výborně v tomto přítomném okamžiku odpočinuli od stresů a starostí. Je to jasné – výtvarným tvořením můžete regenerovat své síly a předcházet stresům.

keramika

Jak to v takovém výtvarném kurzu vypadá?

Kdo a proč tam vlastně chodí?

Ve výtvarném kurzu se potkáte se společenstvím lidí různých profesí, povah a životních postojů. Zajímavé je, že chuť tvořit spojí i velmi rozdílné a názorově odlišné typy lidí. Velmi často tam pak najdete nové přátele a novou partičku blízkých lidí. V kurzech vládne pohodová tvůrčí atmosféra. Někdy se mlčí. Jindy se probírají více, či méně důležitá témata.  Hlavně se ale tvoří. Někdy se popíjí čaj, někdy víno. Je to tedy takový večírek po práci, jehož hlavním jmenovatelem je relaxace výtvarným uměním. Na večírek přišli aktivní lidé, kteří mají chuť kousek sebe otisknout do kusu hlíny, nebo položit na plátno, vyřezat do kovu. Je zde samozřejmě i hlavní „bavič večera“- lektor. Ten vám pomáhá zhmotnit vaši představu do materiálu a udělat z ní výtvarný objekt. Ctí u toho jak materiálové, tak estetické principy daného výtvarného oboru a samozřejmě také vaše možnosti a vkus. Napovídá, směřuje a provází večerem.Tím z vašeho počátečního letmého nápadu při vzájemném rozhovoru s lektorem vzniká výtvarný záměr, konečná podoba a výsledný objekt. Nemáte nápad? Nevadí. Přijdete bez nápadu, posadíte se, dáte si čaj a necháte se směrovat lektorem, on vás bude inspirovat. Nakonec se nápad dostaví.

Nejsou tam náhodou samí talentovaní?

Tady je nasnadě otázka, proč si nevěříte. Z výtvarky jste nikdy neměli jedničku?  Kreslili jste 2 hodiny dýni  a vás to vůbec nebavilo? Už tehdy jste si přeci tvořivě čmárali pod lavicí a odvážnější na lavici. Tak teď zahoďte strach. V kurzu nepotkáte hodnotící paní učitelku ani spolužáky posměváčky. Najdete tam spřízněné, tvůrčí duše a vnímavého lektora. Se svými obavami nejste sami. Většina lidí, kteří se osmělí a vyhledají výtvarný kurz mají podobné obavy. Většina je na tom totiž s výtvarným sebevědomím podobně. Takže se nebojte  a vkročte.

Baví mně tvořit, ale jsem začátečník?

Už pouhá myšlenka, že máte chuť tvořit je známkou toho, že se ve vás skrývá alespoň jiskřička talentu. Tu vám lektor pomůže zažehnout a dost možná, že vás tvoření chytí. Třeba se z něj stane celoživotní koníček, u kterého se vám bude výborně relaxovat. Budete dobře ovládat umění odpočinku.

malba

Jaký kurz vybrat?

Nejdříve  přemýšlejte o sobě. Jste rychlý, pomalý, zbrklý, dlouho u jedné věci nevydržíte? Zeptejte se pořadatelů kurzů, co od vás vyžaduje jaký kurz a jaký je pro vás vhodný.

  • Kurz šperku není pro zbrklé lidi, ale svědčí lidem pomalejším, cílevědomějším, ochotným zůstat u jedné věci třeba hodně dlouho, jsou trpěliví. Svědčí lidem, co mají rádi svůj pořádek. To samé  platí i pro kurz grafiky a vitráže.
  • Malování svědčí lidem rozevlátějším, kteří se raději zajímají o celek, než o detail. Jsou trochu netrpěliví a nebojí se smazat své předešlé stopy.
  • Kreslení svědčí lidem jemným, citlivým a se smyslem pro detail.
  • Keramika je pro odvážné lidi, kteří se nebojí ponořit své ruce do beztvaré hmoty. Jejich představy jsou spíše trojrozměrné, než ploché. Místo si zde najdou lidé se smyslem jak pro detail, tak pro celek.

Co mohu ve výtvarném  kurzu očekávat?

Ve většině ateliérů najdete kurzy relaxační i výukové. Typ kurzu si zvolte podle toho, jak vážně to se svým koníčkem do budoucna myslíte. V našem Ateliéru ŠUM to máme podobné:

  • Ve šperkařském kurzu budete vytvářet šperky z mědi, později i šperky ze stříbra. Originální šperky budete vytvářet dle vlastních návrhů za vydatné pomoci lektora.
  • V kurzu vitráže budete vytvářet skleněné šperky, či obrázky a ozdoby do oken, poličky, lampy. Naučíte se řezat barevné sklo pomocí diamantového řezáku. Zjistíte, že uříznout dobře sklo do obloučku není úplně jednoduché. Budete jej zabrušovat na speciální brusce a spojovat do průsvitné skleněné plochy. Nakonec jej budete pájet cínem.
  • V kurzu grafiky se naučíte pracovat různými grafickými technikami tisku z výšky i z hloubky. Z grafických technik budete tvořit linoryt, suchou jehlu, monotyp, lept. Naučíte se pracovat s matricí. Naučíte se správně používat různé druhy rydel, grafických jehel aj. Naučíte se nanášet barvu a pracovat s dalšími grafickými pomůckami. Naučíte se  techniku postupného odkrývání,  zkusíte tvorbu plynulých linií.
  • V kurzu malby se naučíte malovat  různými malířskými technikami, seznámíte se s používáním barev, naučíte se techniku míchání barev. Dále se naučíte používat malířské potřeby jako štětce, malířské špachtle, stěrky, válečky, palety, aj… Jednotlivé malířské techniky si procvičíte při malování zátiší. S trochou teorie se seznámíte při malbě hlavy, portrétu a figury. Vyzkoušíte si i malování v plenéru. Uplatnit i vlastní fantazii a výtvarné nápady při malbě obrazu dle vlastní fantazie.
  • V kurzu kreslení se naučíte kreslit tužkou, uhlem, rudkou, suchým pastelem, tuší. Znovuobjevíte  kreslení pastelkami. Použijete i další, či netradiční kreslířské potřeby a prostředky. Budete kreslit studie zátiší, poznáte kolorovanou kresbu, vyzkoušíte si kresbu hlavy podle modelu. Zkusíte si nakreslit portrét. Vyzkoušíte i figurální kresbu. Budete pracovat s výtvarnými tématy, které vám pomohou pochopit a zvládnout techniku kresby jak tužkou, tak uhlem, či  suchým pastelem (např. prostorové vztahy, perspektiva).
  • V kurzu keramiky se seznámíte s různými technikami modelování  s keramickou hlínou, s používáním keramických glazur, s engobami. Z keramických technik si vyzkoušíte  modelování z volné ruky, točení na hrnčířském kruhu. Naučíte se různé techniky zdobení umělecké keramiky. Budete vytvářet keramické hrníčky, vázy, konvice, keramické truhlíky, zahradní keramiku, keramické sošky, reliéfy.
  • V kurzu rukodělné knižní vazby vyzkoušíte japonskou vazbu s měkkými deskami, koptskou vazbu, brožuru, uděláte si fotoalbum s pevnými deskami. Budete kreativně tvořit, malovat, kreslit.

Přijďte k nám odpočívat

Máte-li pocit, že by výtvarné umění mohlo splňovat kritéria pro váš aktivní odpočinek, navštivte náš Ateliér ŠUM –  www.kurzyuzuzy.cz a objevte výtvarné umění jako svou novou relaxační aktivitu. Pokud to k nám máte daleko, inspirujte se naším blogem, či přijeďte na nějakou víkendovou výtvarnou dílnu. Rozbalte si u nás ten kouzelný balíček 2v1.vytvarne-techniky

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Plavecké ucho vs. zánět středního ucha: Jak rozpoznat a léčit tyto nepříjemné nemoci?
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Jak na zdravé vlasy – co jíst a jak o ně pečovat
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Jak na zdravé vlasy – co jíst a jak o ně pečovat
Plavecké ucho vs. zánět středního ucha: Jak rozpoznat a léčit tyto nepříjemné nemoci?
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak na zdravé vlasy – co jíst a jak o ně pečovat
Co by neměla obsahovat přírodní kosmetika: Průvodce pro bezpečnou péči o pleť
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu