Mangold není tak známý, jako například špenát. Jde o zeleninu, která je špenátu velmi podobná, stejně se připravuje a chutná. U nás je mangold poněkud opomíjený, což je ovšem velká škoda. Je bohatý na vitamín C, minerální látky a je ideální pro lidi, kteří drží dietu. Mangold jako špenát má své bohaté využití v kuchyni. Pojďme si o mangoldu povědět více.
Odkud se vzal?
Mangold (latinský název beta vulgarit convar) u nás nepatří mezi běžně pěstovaný druh zeleniny. Velmi oblíbený je však v jižní Evropě, zejména v Itálii, ve Francii a v Chorvatsku. Tamní obyvatelé ho velmi aktivně pěstují a setkáte se s ním ve většině pokrmů. Mangold jako špenát chutná i vypadá, snadno si jej se špenátem spleteme. Na rozdíl od špenátu však neobsahuje kyselinu šťavelovou a podává se nakrájený na kousky. Mangold pochází ze Středomoří. Do Evropy se rostlina rozšířila díky Římanům. V 17. století byl znám také v Číně.
Blahodárné účinky mangoldu
Ačkoliv je často považován za příbuzného špenátu, ve skutečnosti tomu tak není. Je příbuzný s řepou cukrovkou, oproti špenátu má více cenných látek. Kromě již zmíněných vitamínů je bohatým zdrojem železa, vápníku, hořčíku, fosforu a draslíku. Mangold v sobě uchovává také významný prvek betain, který je velmi účinný proti kornatění cév a podporuje jaterní činnost.
Jaké další pozitivní účinky má mangold na naše zdraví?
- Aktivuje tvorbu a vylučování trávicích šťáv
- je vhodný jako prevence proti nádorovým onemocněním
- pročišťuje krev a působí proti chudokrevnosti
- posiluje imunitní systém
- posiluje mozek a nervy
Mangold je vhodný pro děti, neboť je hodnotnější než špenát a obsahuje více železa.
Pěstování mangoldu
Mangold se dnes pěstuje pro listy a řapíky, listy nahrazují špenát a řapíky pak oblíbený chřest. Pěstování mangoldu není složité, je však třeba dodržovat několik aspektů. Semeno klíčí dobře v pařeništi i ve volné půdě. Listový mangold je vhodné vysít na záhon nejlépe v dubnu. Bude trvat přibližně tři týdny, než mangold vyroste do stádia, kdy je možné s ním dále pracovat.
Rostlina má ráda kvalitní půdu, která disponuje dostatečným množstvím živin. Vyžaduje pravidelnou zálivku, polostín a závětří. Pokud tyto podmínky dodržíte, bude se mangoldu dobře dařit. Při správné péči můžete mangold velmi brzy sklízet. Jakmile rostliny začnou vybíhat do květu, je vhodné květenství pravidelně odstraňovat. Rostlina kvete velmi rychle a to ji vyčerpává. Druhou sezónu již mangold nepěstujeme, protože vybíhá více do květu a je lepší zasít nový.
Zpracování mangoldu a využití v kuchyni
Mangold pěstujeme buď jako listovou, nebo řapíkatou zeleninu. Řapíky vypadají podobně jako chřest a jsou velmi dekorativní (mohou být různé odrůdy bílé, žluté, červené či fialové). Listy jsou vhodné do salátů, můžeme je využít v italské i francouzské kuchyni, velmi chutné jsou dušené, smažené nebo třeba zapečené s těstovinami. Řapíky se mohou zapékat nebo povařit v osolené vodě na způsob chřestu. Oddělené lístky se zpracovávají jako listový špenát. Před zpracováním je třeba listy pořádně omýt, jsou velké a různě zkadeřené se silnými řapíky.
Recepty z mangoldu
Využití mangoldu v kuchyni je velmi pestré. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých receptů, které můžete doma vyzkoušet. Pochutná si celá rodina včetně našich nejmenších. Hodí se do salátů, polévek, omáček i zeleninových šťáv.
Polévka z mangoldu
Chutnou polévku z mangoldu uvaříte velmi snadno.
Ingredience:
- 250 g mangoldu
- 1 lžička oleje
- 30 g cibule
- 300 ml vývaru, masového nebo zeleninového
- 20 g hladké mouky
- 1 vejce
- 100 ml mléka
- na dochucení sůl, muškátový oříšek, petržel
Postup:
Mangold nejprve důkladně opláchneme, vložíme do vroucí vody a povaříme. V rozpáleném oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, zaprášíme moukou a lehce osmahneme. Poté zředíme částí vývaru a rozšleháme. Vaříme asi 10 minut. Mangold rozkrájíme, rozmixujeme se zbylým vývarem, přilijeme k připravenému bešamelu a dále vaříme ještě 10 minut.
Do misky nalijeme mléko, přidáme vejce a rozšleháme. Nalijeme do polévky a za stálého míchání krátce povaříme. Hotovou polévku dochutíme solí, muškátovým oříškem a na ozdobu můžeme přidat čerstvou petrželku. Dobrou chuť!
Špenát z mangoldu
Z mangoldu můžeme připravit zdravější variantu klasického špenátu.
Ingredience:
- omyté mangoldové a špenátové listy
- 2 vejce
- 5 stroužků česneku
- 1 velká cibule
- 2 polévkové lžíce olivového oleje
- na dochucení sůl, mletý pepř
Listy mangoldu opět důkladně propláchneme a necháme okapat. Cibuli oloupeme, nakrájíme, oloupaný česnek rozetřeme. Okapané listy mangoldu nakrájíme na malé kousky. Na rozpáleném olivovém oleji orestujeme cibulku, přidáme 3 rozetřené stroužky česneku, natrhnuté listy a dusíme. Poté osolíme, opepříme a dusíme tak dlouho, dokud se voda neodpaří. Nakonec přidáme vejce, zbylý česnek, ještě chvilku podusíme a můžeme podávat.
Smoothie z mangoldu
Udělejte sobě a svým dětem přímo vitaminovou bombu v podobě smoothie. Zelené smoothie je plné vitamínů.
Ingredience:
- 2 banány
- půlka grepu
- přibližně 2 hrstky mladého mangoldu
- přibližně 2 hrstky čekanky
- 1 lžička chia semínek
- 600 ml vlažné vody
- 1/2 grepu
Všechny tyto ingredience přidejte do mixovací nádoby a rozmixujte do hladka. Na závěr přidejte lžíci chia semínek a jemně zamíchejte v mixéru na nejnižší chod. Sklenici můžete ozdobit plátkem grepu.
Na zdraví!
Super recept, Míšo! 🙂 Příznám se, že o mangoldu slyším poprvé. Až budu v obchodě, budu mít oči na šťopkách. Tohle smoothie musí člověka po ránu nakopnout.
Nevíte, prosím, může jíst mangold žlučníkář ??????
Děkuji….
Jitka Janků