Mnoho lidí ve fotovoltaice vidí úsporu v rámci peněz, pro jiného je to vidina ekologické udržitelnosti, soběstačnosti a nulových dopadů na přírodu – tzv. Zero Waste. Jenže faktem i tak zůstává, že solární panely na střeše domu se vám nakonec nemusí vůbec vyplatit. Takže, kdy vám fotovoltaika může opravdu ušetřit peníze a kolik vás její pořízení bude stát?
Fotovoltaiku bychom nedoporučovali, pokud ji chcete využít pouze k elektrickému vytápění. Mnoho zákazníků má jako hlavní zdroj tepla plyn nebo v některých domácnostech i kamna na dřevo. Ale fotovoltaika vám poslouží například při výpadku elektrické sítě.
V tomto případě lehce zajistí plynulý chod plynového kotle, který bude napájen z baterie. Domácí solární elektrárna vám může opravdu ušetřit peníze, protože neberete energii z trhu. Jenže jejich pořízení je pro mnoho rodin velmi nákladné, proto by si měly projít srovnání půjček a následně sjednat tu nejvýhodnější.
Úspora se projeví každý měsíc
Vliv fotovoltaiky poznáte hned na svých fakturách za elektřinu, kdy v ročním souhrnu přehledně uvidíte částky za všechny měsíce – tj., elektřina z fotovoltaiky nahradí elektřinu, kterou byste jinak museli nakoupit z distribuční sítě. Značný vliv na vaše úspory, má vaše chování v rámci domácnosti, čili na tom, kolik elektřiny využijete z fotovoltaiky.
Před provedením investice do tohoto podniku je potřeba promyslet, kam fotovoltaiku umístit, protože v normách o dotacích je jasně dané, že domácí elektrárna musí být umístěna na střeše, garáži, nebo na pergole.
Dalším klíčovým bodem je vaše spotřeba v celé domácnosti. Všude se sice propagují výhody fotovoltaiky, ale už prakticky nikdo vám neřekne, že minimální spotřeba by měla být 2,5 megawatthodiny za rok. Fotovoltaika s teplou vodou má návratnost až po 6-7 letech, u fotovoltaiky s bateriemi až za 10 let. A životnost se pohybuje kolem 25 let.
Rizika a negativita u solárních panelů
Možná jste slyšeli plno chvály a pozitiv ohledně solárních panelů, ale jsou tu i rizika – přesněji, instalace na zastíněnou střechu nebo vyšší pořizovací cena. Každá společnost má jiný ceník a podle velikosti střechy je potřeba udělat solární elektrárnu na míru, plus vše nainstalovat a zprovoznit. Dalším stěžejním bodem jsou nepříznivé klimatické podmínky na území České republiky.
Kolik stojí fotovoltaika?
Cena za fotovoltaickou elektrárnu nelze přesně určit, protože dodavatelé na svých webových stránkách poskytují ceny, do kterých je započítaná i dotace od státu (150 – 250 000 Kč). Přesnou částku se ale zadavatel dozví až po zpracování cenové nabídky na míru. Cena se odvíjí od běžné spotřeby domácnosti, která určuje, jak velká solární elektrárna na konec bude. Pokud se chcete dozvědět více o fotovoltaice, podívejte se na Recenzer.cz.
Kolik peněz můžete získat od státu?
Základní instalace s výkonem 2 kWp a standardním měničem | 40 000 Kč |
Základní instalace s výkonem 2 kWp a hybridním měničem | 60 000 Kč |
Základní instalace s výkonem 2 kWp a efektivně využitým tepelným čerpadlem | 100 000 Kč |
Za každý 1 kWp výkonu nad rámec základní instalace (2 kWp) | 10 000 Kč |
Za 1 kWh elektrického akumulačního systému s bateriemi | 10 000 Kč |