Populace stárne. To má za následek čím dál větší poptávku po nejrůznějších pomůckách a zařízeních, které usnadňují seniorům život.
Potřeby starších lidí bývají bohužel často opomíjeny. Jejich děti a vnoučata jsou většinou natolik zaměstnané, že je nemají čas každodenně navštěvovat a věnovat jim potřebnou péči. Rozmáhá se také trend, kdy senior bydlí úplně sám. Víte, jaké pomůcky existují a jak vybavit byt tak, aby vyhovoval potřebám staršího člověka?
Poptávka po domovech pro seniory roste
Dostat se do pečovatelského domova je pro mnohé seniory stále obtížnější. Ročně na umístění do domovů čekají tisíce seniorů. Čekací doba se může pohybovat v řádu měsíců, ale často se protáhne i na několik let.
S rostoucími cenami nájmů a stárnoucí populací se dá předpokládat, že tento trend poroste. Jestliže tedy potřebujete umístit své prarodiče do pečovatelského domu, zažádejte o místo včas.
Myslete na komfort i bezpečnost
Pokud vybavujete byt pro seniora, je třeba si uvědomit, že s věkem přichází i snížená pohyblivost. Proto je důležité, aby byl byt seniora dostatečně prostorný a vybavený pouze nejnutnějším nábytkem. Kolem nábytku by mělo být dostatek prostoru pro případnou manipulaci s vozíkem, chodítky nebo berlemi.
Z pokoje do pokoje je potřeba pohodlně procházet i s pomůckami. Proto je ideální zbavit se vysokých prahů a také koberců. Volně položené koberce totiž bývají velmi častou příčinou pádů.
Bezpečná koupelna
Co se týče pokojů, koupelna je jedním z nejnebezpečnějších místností v domě. Při zařizování je třeba myslet na různé podpůrné prvky, které starším lidem zajistí větší stabilitu a bezpečí. Koupelna by měla být dostatečně prostorná s protiskluzovou dlažbou. Na trhu najdete nejrůznější pomůcky a příslušenství, které seniorům značně usnadní osobní hygienu. Jako příklad uvádíme několik pomůcek, které můžete využít.
Toaletní nástavec pro komfort
Toaletní nástavec přináší zvýšený komfort pro osoby se sníženou pohyblivostí. Neobsahuje žádné šrouby a má jen několik dílů, proto se snadno instaluje na většinu WC. Jeho údržba je jednoduchá a díky odolnému plastu dlouho vydrží. Výrobek je částečně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, může jej předepsat i praktický lékař a nepodléhá schválení revizním lékařem.
Pomocná madla k WC
Praktická madla k WC velmi usnadňují používání toalety. Starší lidé mají často problémy se sedáním a vstáváním. Proto se na toalety instalují zvýšená sedátka a madla, která jim s těmito činnostmi pomohou. Madla můžete instalovat na stěnu nebo na podlahu. Záleží, kolik máte kolem toalety prostoru. Madla k WC se dají umístit vlevo nebo vpravo od záchodu, můžete si u nich nastavit výšku nebo je sklopit. Na tyto pomůcky zdravotní pojišťovny nepřispívají.
Vana nebo sprchový kout? Tady samozřejmě záleží na velikosti koupelny. Co se týče bezpečnosti, jednoznačně vyhrává sprchový kout. I při snížené mobilitě se do něj senior dostane mnohem snadněji než do vany. Sprchový kout nebo vanu v každém případě opatřete protiskluzovými podložkami. Sprchu můžete dovybavit ještě pomocnými stoličkami. Ve vaně zase senior ocení například sedák na vanu. Tyto pomůcky většinou nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, ale cenově jsou relativně dostupné.
Pomocníci pro snadný pohyb
Senioři potřebují k žití a manipulaci mnohem více místa a hlavně pohodlí. S vyšším věkem se stává člověk méně pohyblivý a často potřebuje k pohybu různé pomocníky.
Interiérový mikroskútr
Jednoznačně nejpohodlnějším pomocníkem je elektrický mikroskútr. S tímto vozítkem bude senior samostatnější a mobilnější. Vozítko se ovládá jednoduše joystickem a nehrozí u něj převrácení, jelikož je velmi stabilní a rozjíždí se plynule. Díky tomu je mikroskútr bezpečný i pro samostatně žijícího seniora. Interiérový mikroskútr není hrazen zdravotní pojišťovnou.
Chodítko pro seniora
Chodítka pro seniory jsou univerzálními pomocníky pro každého, kdo trpí omezenou pohyblivostí. Pro staršího člověka může být i malá vzdálenost náročnou překážkou. Do interiéru je ideální klasické čtyřbodové chodítko, které můžete dovybavit předními kolečky. Chodítka jsou ve většině případů plně nebo částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Většinu typů chodítek může předepsat i praktický lékař a není třeba schválení revizním lékařem.
Vždy, zejména pokud se jedná o zdravotnický prostředek, je třeba si pečlivě přečíst návod k použití.
Možnost zavolat si o pomoc je základ
Nezřídka se stávají případy, kdy senior zůstane ležet po pádu doma na zemi i několik dní, jelikož si nebyl schopen zavolat pomoc. A to jednoduše proto, že jeho telefon byl moc daleko a jeho volání žádný ze sousedů neslyšel. Těmto neštěstím se dá však velmi snadno zabránit.
Existuje několik možností, které může senior využít. Jedním z nich je například SOS tlačítko, kdy si senior v nesnázích jedním stiskem přivolá pomoc. Další možností je signalizační zařízení, které monitoruje aktuální polohu seniora a dokáže i rozpoznat, zda upadl. Poslední možností jsou různé pečovatelské služby, kdy pečovatel navštěvuje seniora u něj doma a zajišťuje mu tak neustálý dohled. O bezpečné samostatné žití bezmála tisícovky starších lidí se stará organizace Život90 se svou Tísňovou péčí. Více o projektu a možné podpoře najdete na www.samdoma.cz.