Máte pochybnosti o kvalitě vaší vody, trápí vás její zákal, špatná chuť nebo zápach? Řešením může být vodní filtr s aktivním uhlím. Aktivní uhlí je zcela unikátní materiál, který efektivně zachytává široké spektrum nežádoucích látek ve vodě i vzduchu. Používá se jako náplň do vodovodních filtrů nebo vzduchotechniky. V našem článku vám ukážeme, proč je tento materiál tolik oblíbený a jak zlepšuje kvalitu vody.
Jak funguje filtrace s aktivním uhlím
Aktivní uhlí se vyrábí z různých organických materiálů, které se zpracovávají tzv. karbonizací. Pro úpravu vody je nejvhodnější granulované aktivní uhlí vyrobené z černého uhlí, setkat se můžete také s různými syntetickými náhražkami.
Aktivní uhlí má nesmírně velký vnitřní povrch, který je tvořen póry různých velikostí. V těchto pórech se zachytávají nežádoucí rozpuštěné látky a mikroorganismy, ale i mikroskopické nečistoty, které nezachytí mechanický filtr na vodu se sítkem a které způsobují zákal vody. Všechny tyto nečistoty jsou v pórech aktivního uhlí trvale vázány přitažlivou silou molekul. Díky tomu se neuvolní zpátky do vody. Aktivní uhlí navíc dokáže některé škodlivé látky rozložit na zcela neškodné, funguje totiž jako katalyzátor chemických reakcí. Využití tohoto materiálu při úpravě vody je tak opravdu široké a uplatnění najde při úpravě vody z vodáren, vody z vlastních zdrojů i dešťové vody.
Během filtrace přes aktivní uhlí se voda neochuzuje o důležité minerální látky, takže výsledkem je zdravá a čistá voda s ideálním složením a poměrem zdraví prospěšných látek.
S čím si poradí aktivní uhlí
- Aktivní uhlí účinně z vody odstraní rozpuštěné chemické látky, jako jsou například chlor, pesticidy, těžké kovy, léčiva a mnoho dalších. Tyto látky se přitom prokazatelně vyskytují i v kohoutkové vodě z vodáren.
- Aktivní uhlí z vody odstraňuje zákal a zápach a zlepšuje její chuť.
- Byť aktivní uhlí není plnohodnotnou náhradou dezinfekce vody, poradí si i s většinou mikroorganismů, jako jsou viry a bakterie.
Kdy si pořídit uhlíkový filtr na vodu
Filtr s aktivním uhlím si rozhodně pořiďte v případě, že rozbor pitné vody prokázal vyšší koncentraci nežádoucích látek. Konkrétní řešení filtrace a úpravy vody by vám měl v takovém případě navrhnout odborník. Byť má aktivní uhlí velice všestranné využití, nemusí vyřešit váš problém.
Bez konzultace s odborníkem si můžete filtr s aktivním uhlím pořídit, pokud nejste spokojeni s kvalitou vody nebo jednoduše chcete vylepšit její senzorické vlastnosti. Pokud tedy chcete z vody odstranit zákal, zápach, pachuť nebo toužíte po zdravější vodě bez chemických dezinfekcí a dalších nežádoucích prvků, je filtr s aktivním uhlím tou správnou volbou. Takto upravená voda je mnohem zdravější i chutnější.
Filtry s aktivním uhlím jsou často používány i pro úpravu dešťové vody, kde kromě chemikálií z okolního prostředí odstraní i mikroorganismy, které by se jinak v nádrži mohly množit a vodu tak znehodnotit.
Výběr a instalace filtru s aktivním uhlím
Způsob instalace se odvíjí od zvoleného typu filtrace. Vybrat si můžete buď bateriový filtr, který se instaluje pouze na jeden kohoutek. Zpravidla se tento typ filtru umisťuje pod dřez v kuchyni, kde voda častěji slouží k přímé konzumaci. Druhou možností je tzv. filtr na vstupu, který upraví vodu v celém objektu. Tento druh filtrace je nezbytný v případě, že rozbor vody prokázal nadlimitní množství nežádoucích látek. Naopak bateriové filtry jsou častější v případě, že chcete zlepšit kvalitu vody, která je jinak zdravotně nezávadná.
Kohoutkový filtr na pitnou vodu je značně levnější i jednodušší na instalaci, zvládne to i zručnější kutil. Uhlíkové filtry na vstupu jsou zpravidla součástí domácích vodáren a jejich instalace by měla být provedena odborně.
Údržba filtru na vodu s aktivním uhlím
Údržba filtru s aktivním uhlím spočívá pouze ve výměně filtrační vložky. Ta má životnost zhruba 6 měsíců, ale řiďte se intervalem, který určuje výrobce. Také velice záleží na míře znečištění a objemu filtrované vody, životnost vložky tedy může být i kratší.
A proč filtrační vložku měnit? Pokud jsou póry aktivního uhlí zanesené, nedokážou již absorbovat další nežádoucí látky. Vložku vyměníte jednoduše svépomocí. Nejdříve uzavřete přívod vody. Poté z filtru vyjměte starou vložku a nahraďte ji novou. Řiďte se přitom pokyny výrobce.
Filtry na pitnou vodu s aktivním uhlím jsou velice oblíbeným, levným a jednoduchým řešením, jak z vody odstranit nežádoucí chemikálie a další nečistoty, které jsou zcela běžně obsaženy ve vodě z kohoutku i studny. Za pár tisíc korun získáte kvalitní, zdravou a křišťálově čistou vodu s výbornou chutí.