Také vás jímá hrůza pokaždé, když si vaše dítko začne škrábat kůži pod vlasy? Ach jo, zase vši. To je nekonečný příběh nás všech rodičů. Snažit se můžete jakkoli, ale jakmile se na školní nástěnce objeví upozornění „Pozor, výskyt vší!“, s největší pravděpodobností je budete mít doma také.
Seznamte se, veš dětská
Veš dětská je lidský parazit a živí se krví. Přebývá ve vlasech, kde sáním krve způsobuje svědění. Šíří se velice rychle kontaktem hlav a vlasů, ale kromě nepříjemného svědění není nijak nebezpečná. Kromě vši dětské existuje ještě veš šatní a veš muňka, ty ale tolik rozšířené nejsou a dětí se naštěstí netýkají vůbec. Naproti tomu veš dětská potrápí ročně půl milionu Čechů.
Veš je velká asi 3 mm. Dospělec vši dětské saje krev 4–5 krát denně. Samice žijí maximálně měsíc, během kterého nakladou až 50 vajíček (hnid).
Kde se ty potvory berou?
Vši dětské se nejčastěji objevují právě v dětských kolektivech. Děti jsou totiž mnohem kontaktnější – společně spí, hrají si na koberci, mnohdy si nevědomky vyměňují oblečení, převlékají se společně, objímají se a perou…
Můžete zavšivení nějak zabránit?
Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza (zavšivení).
Prevence je základem dobrého zdraví, ale u vší to bohužel tolik neplatí. Rozhodně není pravda, že výskyt vší je vyšší v horších hygienických podmínkách. Vši se rády usídlí i v těch nejvymydlenějších vlasech, a tedy ani zvýšenou hygienou nakažení nezabráníte.
Co naopak pravdou je – vším se líbí pokrývky hlavy a šály, tedy v zimě je jejich výskyt obvykle vyšší. To ale rozhodně neznamená, že dětem zakážete teplé oblečení, anebo že je nepošlete do školy. Bohužel tedy faktem zůstává, že nebezpečí se nevyhnete a žádná účinná prevence neexistuje.
Zbývá tedy zbavit se vší ve vlasech efektivně, čímž zabráníte jejich dalšímu šíření – a poprosit o to i rodiče spolužáků vašich dětí. Když u jednoho dítěte nebudou rodiče dostatečně důslední, začne celý proces od začátku. Vy také ihned oznamte učitelům podezření na vši. Odvšivování je holt kolektivní sport. 🙂
Jak se zbavit vší?
Existuje hned několik způsobů odvšivení – zkusit můžete mechanické odstranění, nejrůznější babské rady, efektivní speciální vyčesávání tzv. všiváčkem nebo chemické přípravky. Doporučení na chemii ale tady nehledejte.
Víte, co na vši skutečně zabírá?
Šampony a jiné přípravky na vši
Někteří z nás si moc dobře pamatují ostrý zápach Orthosanu. Častým používáním tohoto šamponu se ale vši staly odolné proti různým přípravkům podobného složení. Ty jsou dnes proto neúčinné a používají se pouze pro domácí zvířata.
Trh zaplavují stále další a další šampony a přípravky. Někdy jsou hodně agresivní, což jemné dětské kůži vůbec nesvědčí. Častěji jsou založené na přírodní bázi – ty ale zase nehubí hnidy, čímž je jejich účinnost poměrně nízká.
6 babských rad aneb jak na vši a hnidy
Zkusili jste některou z babských rad? A fungovala vám? Já (naštěstí) ještě nemám odzkoušeno.
1. Stolní olej s francovkou
Vši můžete například udusit obyčejným stolním olejem, který hojně vetřete do vlasů a pokožky hlavy. Pro dezinfekci do oleje přidejte zhruba čtvrtinu francovky. Vlasy zabalte do igelitového sáčku a nechte působit alespoň dvě hodiny. Mytí vlasů po této proceduře je sice otrava, ale výsledek stojí za to.
2. Žehlička na vlasy
Jestli máte už starší děti, zkuste jim vlasy vyžehlit žehličkou na vlasy, která vši spálí.
3. Tea tree olej
Aromatický čajovníkový olej vši odpuzuje. Zkuste pár kapek přidat do běžného šamponu.
4. Proapinol
Proapinol je směs éterických olejů bez chemie a přidaných látek. Speciální složení likviduje vši a hnidy a aplikuje se s medem. Cena jedné lahvičky je ovšem poměrně vysoká. Každopádně produkty od Karla Hádka jsou u nás oblíbené.
5. Ocet
S octem postupujte stejně, jako v případě oleje s francovkou. Vmasírovat, zabalit do igelitu, nechat působit. Jestli začne olej na pokožce pálit, raději kúru přeruště a zvolte jiný způsob.
6. Slivovice
Recept zkušených babiček říká, že zavšivenou hlavu je potřeba vykoupat v pořádně silné slivovici. Akorát pozor, aby se u toho dětem nezamotala hlava… 🙂
Mechanické odstranění vší
V každém případě je ale potřeba všechny metody doplnit pravidelným vyčesáváním, případně odstraňováním hnid pinzetou. Zoufalí rodiče někdy volí nůžky, což se obzvlášť holčičkám nelíbí.
Zajímavým tipem na vyčesávání živých vší i hnid je hřeben s milým jménem Kouzelný všiváček – odvšivovací hřebínek, který působí s obyčejným olejem, ideálně s kapkou čajovníkového oleje. Nepotřebujete žádné další přípravky. Patentovaný povrch zoubků tohoto hřebene parazity přichytí a vytáhne z dětských vlásků.
K dostání je také elektrický odvšivovací hřeben, za něj si připlatíte o něco více.
Až přijde doma všivová i k nám, babské rady rozhodně otestuji. Ale všiváček bude v tomto boji patřit k rytířům, které do souboje pozvu.
Mrkněte na video:
Co dělat, aby se vši nevrátili?
Ať už si zvolíte jakýkoli postup odvšivení, vždy je potřeba jej zhruba po týdnu opakovat. V té době se totiž z původně neodstraněných hnid začínají líhnout larvy – a ty se musí zahubit dřív, než vyrostou v dospělé jedince a začnou samy klást další vajíčka.
Součástí odvšivení je také pečlivý úklid a vyprání oblečení, hraček a povlečení dítěte. Nezapomínejte na jakékoli měkké materiály, s nimiž dítě přišlo do styku – od polstrování židle po třeba sluchátka. No a v neposlední řadě, odvšivovací kúru naordinujte všem členům rodiny, i když nemají žádné příznaky nakažení.
Dobrou zprávou je, že vši, které si „odskočí“ na peřinu či plyšáka, bez krve dlouho nepřežijí – za necelé dva dny už je prostor bezpečný. Jestli třeba odjíždíte na víkend na chalupu, nemusíte si tolik s pečlivým úklidem dělat starost.
Máte nějaký osvědčený recept proti vším?